eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Homepage  ›   Diskusie  ›   Pozemok, projekt, stavba na kľúč  ›  

Otázka

problem s prístupovou cestou
slovak (19. 3. 2011 15:18:35)

vlastím spoločny pozemok zo susedom v ktorom mam podiel 1/3 a tento pozemok mame v dohode že to bude prístupova cesta k jeho a k mojmu pozemku.pozemok je široky 3 metre ktorý by sa používal ako prístupova cesta k jeho a k mojmu pozemku.sused mi teraz robí problemi a vydiera ma ,že mi nepodpiše a neda suhlas .poradťe mi či potrebujem jeho suhlas aby mi vydali stavebne povolenie.neviem či sa to dá spraviť aj bez jeho podpisu a suhlasu.na stavebne povolenie potrebujem pristupovu cestu a ked nebude sused suhlasiť tak neviem čo dalej.poradte vdaka

Odpovede

Počet odpovedí: 9
Stránka: 1 / 1
Re: problem s prístupovou cestou
soso (19.3.2011 17:29)

pravnik

Re: problem s prístupovou cestou
qwerty (19.3.2011 18:15)

Bože môj, čo to píšeš, človeče: "...a tento pozemok mame v dohode...".

Čo to znamená, mať niečo v dohode ?!?!?! Myslíš tým vecné bremeno - právo prechodu, alebo čo vlastne ?

Ešte mi napíš, čo ťa viedlo k tomu, že si kupoval pozemok na stavbu, ku ktorému nie je prístup z verejnej komunikácie (obec, mesto, štát) ?!?!?!

Ak si ten pozemok kupoval od toho podareného suseda, prečo si si aspoň neošetril právo prechodu vecným bremenom ?

Aj keď pripúšťam, že dnes je taká rýchla doba, že najprv treba rýchlo konať a potom myslieť...

Ono niektorým ľuďom sa pri kúpe nehnuteľnosti odkrvuje mozog ako pri orgazme a nedajú si od skúsenejších poradiť ani za pána...

Sorry, že som Ťa zdrbal, ale iné si asi ani nezaslúžiš...

Re: problem s prístupovou cestou
Stavitel (19.3.2011 21:24)

Nezostava Vam nic ine, ako sa dohodnut na prave prechodu alebo vybudovania cesty. Stavebne povolenie bez pristupu neziskate, dosiahnut pravo prechodu zalobou je mozne len pri nemoznosti pristupu ku stavbe.

Re: problem s prístupovou cestou
dano (20.3.2011 08:58)

otazka je,preco robi problemy. Chce prachy?Koľko.Alebo ste ho niecim nastvali? Skuste to zistit

Re: problem s prístupovou cestou
soso (20.3.2011 11:55)

mozno preto lebo on zaplatil 2/3 pozemku a ma pocit ze je to nefer?

Re: problem s prístupovou cestou
arbil (21.3.2011 18:15)

..a nemyslite si,ze ked je vlastnikom v1/3,ma presne take iste prava a povinnosti ,ako 2/3-vy vlastnik???? ...tym padom nepotrebuje ziadne povolenie ani pravo prechodu od svojho podareneho suseda...hm???

Re: problem s prístupovou cestou
drk (21.3.2011 20:07)

Prave preto, ze je podielovym vlastnikom a dokonca 1/3 (mensinovym) vlastnikom, nema rovnake prava ako vlastnik 2/3.

O akej zmluve / dohode je vlastne rec? Je dohodnute na papiery, ze 1/3 vlastnik ma pravo prechodu, ze tam bude pristupova cesta, ze na ten pozemok bude vecne bremeno a tym padom 2/3 vlasntik pozemku bude "obmedzeny" v jeho vyuzivani? Ak ano, tak plati zmluva, ak ma vsetky nalezitosti k tomu aby bola platna.

Nepise aka je presna situacia a poloha jeho pozemku vzhladom ku ceste a okoliu. Ak sa dohodol, pri kupovani "zadneho humna" s majitelom predneho, ze "Jozo" je jeho kamarat a on Vam tam dovoli spravit cestu a nie je o tom, ziadny zaznam, tak... tazko k nieco dospejete.

Mozno, je konfiguracia pozemkov taka, ze by si mohol vymenit pomer ploch z jeho pozemku, za plochu jeho pozemku.
Mozno ide o peniaze. Mozno sa na zaciatku, hned pochytili za neaku kravinu...

Teraz som si este vsimol, ze pises, ze tento sporny pozemok sa bude vyuzivat ako pristupova cesta k jeho a tvojmu pozemku. Rozumiem tomu tak, ze na oboch pozemkoch este nic nestoji a jedinym pristupom je tento 3m pozemok?

Ak je to tak, tak ho bude predsa potrebovat aj sused aj ty, a teda ako ty potrebujes jeho, on potrebuje teba.

Aj ked ako som pisal vyssie, dispozicia moze byta ja tak, ze on tvoj suhlas nemusi potrebovat, lebo si zo svojho pozemku iba jeho, ukroji 1m a toho vasho (pre ilustraciu 2m) a ma cestu a tvojho 1m sa nedoktne. Velmi "jednoducho" povedane.

Najprv, slusny navrh a slusna dohoda. ...Ak predtym uz neprebehla horkokrvna vymena nazorov. Ak nie, skusit sa poradit s pravnikom, aj ked moze byt pravda aj u teba, tak aj u neho.

Re: problem s prístupovou cestou
Stavitel (21.3.2011 20:42)

Pri podielovom spoluvlastnictve rozhoduju spoluvlastnici o nakladani s vecou podla velkosti svojich podielov.Preto sused ho vzdy prehlasuje. Mensinovy vlastnik moze uivat vec (pozemok) takisto ako vacsinovy, nema vyhradenu tretinu parcely, ale tretinu z kazdeho kusku parcely, avsak na zriadenie cesty uz bude treba suhlas vacsinoveho vlastnika. Prehlasovany sice moze ziadat, aby rozhodol nakoniec sud, ale to je na dlho a s neistym vysledkom.

Re: problem s prístupovou cestou
Peter (22.3.2011 15:29)

Stavitel Ti odpovedal najlepsie. Avsak otázka je to zastavaná resp. ostatná plocha? ďalej požiadal si už stavebné povolenie? Ak nie tak požiadaj, ak je stavebný úrad normálny tak ako spoluvlastník-sused musí uviesť adekvátne dôvody aby Ti nevidali stavebné povolenie-ale musí to byť vedené na LV ako zastaváná plocha-účelová komunikácia. Podĺa mojich skúseností nezáleží či máš 1/3 alebo 2/3 podielu.

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY
eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk