eFilip
PORADENSTVO DISKUSIE PODUJATIA

Rozren vyhadvanie

eFilip ODBER NOVINIEK


eFilip ODPORA
eFilip PARTNERI

Homepage  ›   Diskusie  ›   Pozemok, projekt, stavba na kľúč  ›  

Otázka

kolko asi by stál nový dom.
robert (28. 12. 2009 22:35:31)

dobrý deň,
zdedili sme starý dom. je to klasický starý gazdovský kamenný dom s obdĺžnikovim pôdorysom 17 x 5, 2 m a eternitovou šikmou strechou.na pozemku mame všetky IS okrem kanalizácie.
chcel by som ho zbúrať a na jeho mieste postaviť nový. podobný rozmer, šikmá strecha a obytne podkrovie. Má to slúžiť len ako víkendová chalupa. viete mi prosím niekto poradiť (s podobnou skúsenosťou) koľko by nás to asi vyšlo? Aspoň tak rádovo, pri použití normálnych materiálov, povedzme z tých kvalitnejšich lacnejšie. nemám predstavu za koľko sa dá postaviť normálny jednoduchý dom.
ďakujem

Odpovede

Počet odpovedí: 30
Stránka: 1 / 2
Re: kolko asi by stál nový dom.
kokindel (28.12.2009 23:04)

minule sa tu a aj na fore ostavbe jeden vychvaloval, čo prerabal chatu na bývanie
1.nedokončil podkrovie ani teren, v podstate mal jednu kupelnu, kuchynku a jeden stol so 4 stoličkami v obyvaku - a aj plazmu
2.sam to odhadol na 2 mil v Sk-v dost ubohej kvalite, a vsetko robil sam s otcom
3.pri riadnom dome to ide tak okolo trojky
4.žiadne firmy, sem tam remeselník

Re: kolko asi by stál nový dom.
Dodo (28.12.2009 23:15)

kokindel a ty si zakolko postavil dom?

Re: kolko asi by stál nový dom.
drk (28.12.2009 23:34)

Chata a chalupa je siroky pojem. Ratajte zbrucha hrubo 25tis SKK/m2 - v standarde domu (laminat podlaha, folia dvere...).

Mame rozmerovo podobnu chalupu, toto leto sme menili strechu (demontaz starej, montaz novej, keramicka bobrovka = ca. 400tis, niekomu vsak staci plech).

Chalupa sa tazko odhaduje. Sused ma piecku z Baumaxu za 25tis. a staci mu to aby sa citil ako na chalupe, nam robil peciar keramicku pec za ca. 150tis (vsetko original rucna praca, ziadna prefa). To iste krb. Chcete mat laminat podlahu ako v RD alebo date drevennu podlahu (ca. 1400SKK/m2). Bude strop keramicky alebo "chaluparsky" s viditelnym tramovym stropom...

Za tych 25tis/m2 priblizne mozete mat povodny tvar postaveny nanovo, vratane omietok, podlah, zariadovacich predmetov, zariadenia - zakladneho...

Zalezi ale aj napr. na tom kolko budete mat kupelni. Meter izby stoji menej ako meter kupelky.

No a potom to zabudovane chaluparske vybavenie - zalezi ako moc chaluparske ma byt.

Re: kolko asi by stál nový dom.
HARDCLIMBER (29.12.2009 09:15)

staviam dom 8,66 x 8,66...utekáme do malého z domu 9 x 13 a to dokonca trojpodlažný...zatiaľ som pred omietkami a mám aj potery...a máme to bez pozemku za 1 200 000,-Sk...zatiaľ...pod 2 000 000,-to ale bude dosť ťažko...

Re: kolko asi by stál nový dom.
kokindel (29.12.2009 09:24)

to Dodo
1.po cca 2,5 mil som to prestal rátať
2.už som sa nevladal dívať na tie sumy
3.dobré je to na začiatku - ke´ zaplatíš 1500 euro a dovezú ti jedno auto materiálu
4.pri dokončovačkách - nakúpiš za 1500 euro - a donesieš si ten nakup domov v igelitke

Re: kolko asi by stál nový dom.
Homo sapiens (eko)logik (29.12.2009 09:29)

Kvalitný dom môžete mať zadarmo a nebude to ani veľa roboty. Pokiaľ nemáte nič proti prírodným zdravým materiálom a naopak nie ste zaťažený na drahé a možno aj karcinogénne moderné materiály:
http://www.flickr.com/photos/smallape/sets/72157622481434893/
http://waf-kolektiv.blogspot.com/2009/12/najskor-zem-nekompromisna-ekologicka.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+VolnyKolektivWildAndFree+%28vo%3Fn%C3%BD+kolekt%C3%ADv+Wild+and+Free%29
K tomu peknú prírodnú záhradku: http://www.ekozahrady.com/
Alebo rovno rodový statok: http://www.rodovystatek.cz/

Re: kolko asi by stál nový dom.
drk (29.12.2009 09:34)

to kokindel:

tiez tak. Najma ked prisiel bod 4. som sa radsej tomu uz len smial.

Re: kolko asi by stál nový dom.
juro (29.12.2009 13:24)

Ja som prerobil barák za cca melon. Z pôvodného ostali obvodové múry. Komplet plus nadstavba podkrovia. Skoro všetko svojpomocne s otcom a kamarátmi.
http://www.rcmodely.sk/zobrazclanok.php?id=130

Re: kolko asi by stál nový dom.
flasik (29.12.2009 15:35)

jeden melon stoja podlahy, dve kupelne a kuchyna
ak si toto do domu nedaval, tak strecha a prerabka instalacii plus lacne okna ta mohli stat melon-nic ine si tam za jeden melon dat nemohol

Re: kolko asi by stál nový dom.
juro (29.12.2009 18:14)

Fedorko, mám tam 2 kupelne, aj podlahy aj kuchyňu.

Re: kolko asi by stál nový dom.
robert (29.12.2009 19:47)

ďakujem za Vaše odpovede.
juro: toto je asi to, čo som hľadal- dík extra.
Homo sapiens (eko)logik: ten dom je PERFEKTNÝ. To určite skúsim postaviť s deťmi - pre nich, ale musia trošku povyrásť (zatiaľ 3 a 1) a bude s tým určite obrovská zábava a keď sa nám to podarí - uau.
Len mi tam nie je jasné to kúrenie pod posteľou (kde sa prikladá? kde je odvod?) a môžem použiť hlinu len tak zo záhrady? postavili ste aj Vy niečo také? :) akú životnosť má takýto domček? je to fakt bomba. možno to skúsim aj skôr. aspoň s tými "plotmi".

Re: kolko asi by stál nový dom.
Homo sapiens (eko)logik (29.12.2009 21:52)

robert: Ak to myslíš vážne, tak:
- to bola len ukážka technológie, postaviť sa dá čokoľvek, od klasických laserovo rovných hlinených múrov, až po obliny ako v prvej linke. Od veľkých poschodových domov, po minibungalovi. Ja nemám rád pravé uhly, preto som to uviedol.
- hlina je všade na Slovensku skoro rovnaká. Hlinou je myslená pôda pod orniciu. Samotná ornica nie je vhodná nelepí.
- životnosť je v prvej linke asi ako život človeka. Keďže je to ekologický dom, nie jeproblém ho zbúrať a nič po ňom neostane. V Anglicku kde veľa prší sa hlinené domy stavajú bežne a sú tam tisíce domov čo majú 200 - 300 rokov. Takže životnosť závisí od stavebného postup, jednoducho povedané, či dom udržíš v suchu.
- vykurovaná postel je len ukážka najjednoduchšie vykurovania. Pokojne si môžeš postaviť normálnu pec, alebo to vykurovať elektrinou. Ale to aj taký blbec ako ty musí pochopiť.
- tepelný odpor 30 cm suchej hlinenej steny je asi R = 1,5. Akumulačná schopnosť umožňuje využiť slnečné zisky.

PS: Keď si zo mňa robíš srandy, tak choď doprdele.

Re: kolko asi by stál nový dom.
Homo sapiens (eko)logik (29.12.2009 23:06)

robert: Ospravedlnujem sa za hrube vyrazy. Nechcel som vas urazit. Par ludi ma tu nas...tvalo.

Kurenie je napajane v tomto pripade takzvanou raketovou pecou (rocket stove). Ide o pec kde treba kontinuálne prikladat drevo, co je neprakticke. Ja by som pouzil "Tyrolskú pec". Má spaľovaciou komoru zo šamotu s pádom, kde sa povedzme raz za 24 hod naloží vypočítaná dávka dreva, povedzme 20 kg, zapali sa a viac sa netreba starať.

Zo spalovacej komory, ci uz raketovej alebo tyrolskej, sa horuce spaliny vedu cez nerezove kominove potrubie, ktore je zaliate hlinou, cim vznikne vykurovana postel. Potrubie mozno poukladat aj nad sebou, cim vznikne vyhrievana stena. Da spravit aj podlahovka.

Ak vas to zaujima, mozeme podiskutovat o vykurovani.

Re: kolko asi by stál nový dom.
robert (30.12.2009 17:07)

to HS:
síce som si dal 3 pivá, ale myslel som to úplne vážne. Nikdy som sa s niečím takým nestretol a naozaj ma to veľmi zaujalo (aj mojej žene sa to tiež páčilo). Určite to niekedy skúsim.
Nemám veľmi čas surfovať po nete, tak ak by si s tým nemal problém a máš ešte niečo zaujímavé na túto tému - pošli mi to prosím rovno aj na môj mail sroberto@pobox.sk
ďakujem :)

Vaša odpoveď

*

 
*
*

Riadky sa zalamujú automaticky. V prípade potreby môžete vložiť:
- 1x [Enter] pre explicitné ukončenie riadku
- 2x [Enter] pre oddelenie odstavcov
Oddelovače sa snažte používať s mierou.

Internetové adresy v texte sa automaticky zobrazia ako klikateľné odkazy. Pokial však adresa nezačína s "www.", vždy uveďte kompletný tvar, vrátane "http://" - napr. http://google.com namiesto google.com.

Vyplňte prosím všetky položky
označené symbolom *.

eFilip PORADENSTVO
eFilip PRODUKTY
eFilip ODKAZY
O Filipovi | Poradenstvo | Diskusie | Podujatia | Reklama © 2005 eFilip Všetky práva vyhradené. Design a programovanie Nustep.net
Prevádzkovateľ ECBA, s.r.o. neručí za správnosť uvedených informácií, ani za prípadné škody spôsobené ich použitím. Informácie sú čerpané z verejných zdrojov či zdrojov spoločností registrovaných na www.eFilip.sk